- Psychoterapia online to nowoczesna i elastyczna forma pomocy prowadzona w posób zdalny za pomocą środków komunikacji elektronicznej (telefon, Skype, Messenger, WhatsApp, ZOOM i inne) w odróżnieniu do tradycyjnej, prowadzonej w kontakcie bezpośrednim.
- Jakkolwiek sesje coachingu on-line należą już do standardów to psychoterapia on- line jest relatywnie nowym sposobem prowadzenia spotkań.
- Nie czekaj, aż Twoje problemy lub wyzwania eskalują i zabraknie Ci energii, żeby sięgnąć po wsparcie.
- Nasz zespół profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem zadba o to, aby spotkania on-line odbyły się w bezpiecznej i poufnej atmosferze w poszanowaniu Twojej prywatności i zachowaniu wszelkich standardów etycznych.
Psychoterapia on-line jest odpowiedzią na potrzeby dzisiejszych czasów oraz genialnym a czasem jedynym rozwiązaniem, dla wielu potrzebujących, w obecnej sytuacji pandemii panującej na świecie.
Sesje on-line to doskonała propozycja wsparcia psychologicznego jeśli:
- Chcesz oszczędzić swój czas i pieniądze na dojazd (parkowanie) do gabinetu specjalisty
- Nie jesteś w stanie dotrzeć do gabinetu terapeuty z powodu braku mobilności
- Masz małe dziecko i nie możesz zapewnić mu opieki podczas Twojej nieobecności w domu a potrzebujesz wsparcia psychologicznego
- Jesteś często w podróży. Jeżeli Twój tryb życia sprawia, że nie pozostajesz przez dłuższy czas w jednym miejscu, podjęcie tradycyjnej psychoterapii jest niemożliwe.
W takich przypadkach korzystanie z psychoterapii online pozwoli Ci systematycznie brać udział w sesjach niezależnie od miejsca na ziemi, w którym właśnie się znajdujesz – o ile tylko będziesz miał/a połączenie z Internetem. - Pochodzisz z małej miejscowości. W mniejszych miastach oraz na wsi dostęp do specjalistów-psychoterapeutów jest mocno ograniczony. Jeżeli mieszkasz w obszarze, gdzie brakuje dobrych psychoterapeutów, to idealnym rozwiązaniem może być psychoterapia online. Bez względu na Twoją lokalizację masz dostęp do najlepszych specjalistów Polsce.
- Przebywasz za granicą. Nawet jeżeli jesteś biegły/a w obcym języku i od lat mieszkasz za granicą – o osobistych problemach zawsze Ci będzie łatwiej i wygodniej mówić w języku ojczystym.
- Doświadczasz niepełnosprawności lub choroby.Możliwość połączenia się z terapeutą z własnego domu może zaoszczędzić niemało wysiłku związanego chociażby z transportem do gabinetu.
- Odczuwasz dyskomfort, wstyd lub inne negatywne emocje w kontakcie osobistym. Niektóre osoby odczuwają wstyd spowodowany chodzeniem na psychoterapię (a nawet obawę, że ktoś ze znajomych zobaczy je przed gabinetem). Jeżeli takie emocje nie są Ci obce to psycholog online jest najlepszą opcją.
- Chcesz w bezpiecznych warunkach uzykać wsparcie psychologiczne bez narażenia swojego zdrowia w obecnym czasie pandemii panującej na świecie
Jeśli powyższe powody są dla Ciebie wystarczające to sesje on-line są właśnie dla Ciebie!
Istnieje szereg badań, które wskazują, że korzyści z takiej formy terapii nie odbiegają od bezpośredniego spotkania w gabinecie a ponad to:
- Pacjent znajduje się na doskonale sobie znanym terenie, w zaciszu własnego domu, gdzie może całkowicie się zrelaksować i lepiej otworzyć na psychoterapię
- Dotarcie do osób, które mają utrudniony dostęp do tradycyjnego spotkania
- Wygoda i łatwiejsze zorganizowanie sesji
- Anonimowość. Klienci odczuwający wstyd nie muszą się martwić, że spotkają w poczekalni osoby, które znają
- Osoby z lękiem, zwłaszcza z lękiem społecznym, mogą mieć problem z wyjściemna tradycyjne spotkanie z psychologiem. Sesja on – line może być znacznie lepsza i skuteczniejsza niż przebywanie w gabinecie terapeuty, w którym pacjent może czuć się obco i mało komfortowo
- Bezpieczeństwo kontaktu w obecnej sytuacji pandemii na świecie
Badania na temat skuteczności pomocy psychologicznej online
Badania wskazują jasno, że nie ma różnic pomiędzy kontaktem osobistym a online jeśli chodzi o efekty terapii. Psychoterapia online jest równie skuteczna jak tradycyjna.
Poniżej zestawienie niektórych badań tego tematu:
- Bouchard i inni (2004)– badania psychoterapii napadów paniki z agorafobią
- Jonathan i inni (2013)– badania terapii zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych
- Barak i inni (2008)– metanaliza badań skuteczności terapii online (łącznie na ponad 9 tys. osób)
- Nelson, Barnard (2003)– badania nad psychoterapią depresji u dzieci
- Marchand i innie (2011)– badania nad terapią stresu pourazowego
- Morland i inni (2010)– badania nad radzeniem sobie z gniewem
Można więc jasno i z pełną dopowiedzialnością stwierdzić, że nie ma żadnych powodów do obaw: psychoterapia online jest równie skuteczna jak spotkania twarzą w twarz.
Forma spotkania (online) nie ma żadnego znaczenia dla powodzenia terapii.
Badania przeprowadzane nad skutecznością pomocy psychologicznej online wykazują, że taka forma pomocy jest skuteczna w wielu przypadkach, min. w:
- depresji,
- zaburzeniach lękowych,
- trudności w relacjach
- wysokim poziomie lęku
- porad wychowawczych/rodzicielskich
- psychoterapii dzieci i młodzieży
- edukacji psychologicznej (np. na temat rzucania nałogu palenia papierosów).
- Coachingu
- w wielu innych
Niektóre poważne zaburzenia psychiczne, w tym uzależnienie od substancji (np. alkoholizm), ciężka depresja (np. z wcześniejszymi myślami i próbami samobójczymi), czy schizofrenia, mogą wymagać więcej, niż może zapewnić leczenie online: najczęściej wymagają interwencji psychiatry lub pobytu na oddziale dziennym szpitala psychiatrycznego.
Specjaliści świadczący usługi w naszym zespole starają się podejmować uzasadnione kroki w celu zapewnienia swoich kompetencji zarówno w zakresie samej terapii i coachingu jak i w przypadku wszystkich nowych i powstających dziedzin czy technologii on-line, w których nie istnieją jeszcze powszechnie uznawane standardy.
Stosują te same etyczne i profesjonalne standardy opieki i praktyki zawodowej, jakie są wymagane przy świadczeniu osobistych usług psychologicznych.
Nasz zespół online dokłada wszelkich starań w celu ochrony i utrzymania poufności danych i informacji dotyczących naszych klientów.
W razie potrzeby specjaliści konsultują się z ekspertami technologicznymi w celu zwiększenia ich wiedzy na temat technologii, aby zastosować środki bezpieczeństwa w swoich praktykach, które będą chronić i utrzymywać poufność danych i informacji dotyczących ich klientów.
Dobrą praktyką jest stosowanie zabezpieczeń w postaci transmisji danych SSL oraz stosowanie uznanych i bezpiecznych narzędzi do komunikacji z klientem.
Lepiej jest poświęcić czas i rzetelnie wyszukać raz odpowiedniego specjalistę, niż popełnić pochopny błąd i wrócić do punktu wyjścia lub całkowicie zniechęcić się do tej formy usług psychologicznych.
Poniżej znajdziesz szereg kwestii, które warto rozważyć, poszukując psychologa, psychoterapeutę, coacha z którym będziesz mógł zbudować relację i ulepszysz jakość swojego życia, otrzymując specjalistyczne wsparcie.
Być może zastanawiasz się, na podstawie jakich kryteriów dobrać odpowiedniego dla siebie specjalistę? Poniższa lista może okazać się pomocna.
Wiedza o tym, nad czym chcesz popracować z psychologiem, psychoterapeutą, coachem.
Spróbuj zastanowić się jakie trudności, objawy lub problemy, z którymi się zmagasz, sprawiły, że chcesz skonsultować się ze specjalistą.
Specjaliści często określają na stronie obszar swojej specjalizacji, więc jeśli Twoje objawy mają podstawy na przykład lękowe, możesz chcieć terapeuty, który specjalizuje się w leczeniu właśnie ich.
Czasem ludzie mają osobiste preferencje co do tego, kogo chcieliby mieć za psychologa. Sprowadza się to do budowania zaufania – niektórym łatwiej na przykład otworzyć się przed osobą tej samej płci, albo w podobnym wieku.
Inni – wręcz przeciwnie, woleliby osobę przeciwnej płci i na przykład starszą. Jeżeli masz tego typu preferencje – uwzględnij je, ważne byś na wirtualnym spotkaniu czuł/a się swobodnie.
Większość sesji terapeutycznych trwa 50 minut i odbywa się raz na tydzień. Jednak nie są to sztywne zasady – czasem sesje trwają krócej lub dłużej, są także osoby kontaktujące się z psychologiem więcej niż raz w tygodniu, a także tacy, który konsultują się tylko raz na miesiąc. Dowiedz się, w jaki sposób pracuje dany specjalista i czy Tobie ten sposób odpowiada.
Warto, byś najpierw określił budżet, jaki możesz przeznaczyć na terapię. Dzięki temu nie będziesz marnować czasu na przeglądanie usług, z których nie będziesz w stanie skorzystać. Bądź także szczególnie uważny, jeśli znajdziesz terapeutę pracującego za stawki znacznie odbiegające w dół od średniej.
Średni koszt sesji psychologicznych online na rynku kształtuje się od 120 do 200 zł za 50-minutową sesję online.
Cennik sesji psychologicznej/psychoterapeutycznej w zespole Fiderato zaczyna się od 130 -150 zł za 50 min sesję.
Na rynku psychoterapia i coaching online może obejmować SMS-y, wiadomości głosowe, wideokonferencje, wymianę e-maili, a nawet korzystanie z dedykowanych aplikacji.
W zespole Fideratio przyjęliśmy formę videokonferencji, która jest naszym zdaniem najbardziej zbliżoną formą do tradycyjnego bezpośredniego kontaktu.
Zastanów się, jaka opcja będzie dla Ciebie najwygodniejsza i najlepsza, gdyż jesteśmy otwarci i elastyczni, aby obrać formę, ktra będzie dla Ciebie najbardziej komfortowa.
Zrób pierwszy krok
Spróbuj umówić się na pierwszą wstępną konsultację.
Przed oficjalnym rozpoczęciem regularnej psychoterapii rozważ rozmowę z terapeutą przez telefon lub Internet, albo skorzystaj z pojedynczej sesji – wstepnej konsultacji psychologicznej, aby po prostu poznać psychologa lub psychoterapeutę
To okazja, żeby sprawdzić czy odpowiada Ci ośrodek lub taka forma komunikacji z psychologiem.
Może zdarzyć się tak, że czasem, nawet jeśli specjalista ma odpowiednie kwalifikacje, po prostu nie dogaduje się odpowiednio z danym klientem.
Jeżeli taka sytuacja Ci się przytrafi i poczujesz, że „coś jest nie tak” – nie martw się, po prostu szukaj dalej. Relacja terapeutyczna to często kwestia “chemii” międzyludzkiej, która zwyczajnie może nie zadziałać.
Sesje coachingu są z reguły droższe niż psychoterapii ze względu na to, iż coaching jest bardzo intensywnym procesem prowadzącym do osiągania niebywałych celów i rezultatów w jak najkrótszym okresie czasu.
Coaching trwa maksymalnie do 10 sesji.
Sesje odbywają się rzadziej niż w przypadku psychoterapii np. co 2 lub 3 tygodnie.
W psychoterapii zazwyczaj spotykamy się z klientem co tydzień a proces może trwać od kilku miesięcy do kilku lat.