Jak przerwać pętle nawyku i stworzyć zdrowe zmiany? - Fideratio - blog
Jak przerwać pętle nawyku i stworzyć zdrowe zmiany?

Nawyki to kluczowa część naszego życia. W rzeczywistości wiele rzeczy, które robimy na co dzień, to zachowania nawykowe.

Nawyk – to nabyte przyzwyczajenie, „wyuczony składnik świadomej działalności człowieka, będący rezultatem wiele razy powtarzanych, stopniowo automatyzujących się czynności”.

Około pięćdziesiąt procent naszych codziennych działań jest kontrolowanych przez nasze nawyki. Od momentu przebudzenia do chwili zaśnięcia, większość rzeczy, które robimy, odbywa się automatycznie – ciągła pętla.

Naszym zadaniem jest codziennie odnawiać nasz umysł i budować nowe nawyki w naszym życiu.

Jednym z najważniejszy wersetów według mnie w słowie Bożym to Rzymian 12:2

„Nie bierzcie więc wzoru z tego świata, lecz przemieniajcie się przez odnawianie umysłu, abyście umieli rozpoznać, jaka jest wola Boża: co jest dobre, co Bogu miłe i co doskonałe” 

Dość często wpadamy w złe nawyki, takie jak pomijanie siłowni lub przejadanie się, i chociaż może się to wydawać jednorazowe, może szybko zmienić się w złe przyzwyczajenie.

Dzisiaj przyjrzymy się bliżej pętli nawyków, aby zobaczyć, jak powstają nawyki i co możesz zrobić, aby raz na zawsze przełamać niechcianą rutynę.

Pętla nawyku składa się z trzech części: wskazówki, rutyny i nagrody. Wskazówka działa jak sygnał, który uruchamia zautomatyzowaną procedurę, która prowadzi do nagrody. Za każdym razem, gdy otrzymasz wskazówkę, twój mózg natychmiast przywołuje nagrodę i wznawia rutynę.

 

blank

Te trzy elementy są spójne dla wszystkich nawyków. Gdy uświadomisz sobie jak działa pętlę nawyku łatwiej zmienisz swoje przyzwyczajenia  lub zaczniesz nowe.

Przyjrzyjmy się więc, jakie kroki musisz podjąć, aby raz na zawsze móc przejąć kontrolę nad swoja rutyną.

Przede wszystkim musimy wiedzieć, że potrzebna jest przerwa, musimy zatrzymać się na chwile i zacząć “głęboko oddychać”, aby odwrócić pętle naszego nawyku. 

„Pomiędzy bodźcem a reakcją jest przestrzeń. W tej przestrzeni jest nasza moc wyboru odpowiedzi. W naszej odpowiedzi leży nasz wzrost i wolność”. Wiktor Frankl

→ Przestrzeń między bodźcem a reakcją to oddech.

Kiedy wprowadziłam to w swoim codziennym życiu wiele rzeczy zaczynało się zmieniać diametralnie. Miałam bardziej przejrzysty umysł i potrafiłam dostrzec co muszę zmienić i dlaczego. Zatrzymanie się to podstawa do wykonania kolejnego kroku i odwrócenia pętli. Kilku-minutowa medytacja „ODDECH”, wystarczy nam, abyśmy mogli, dostrzec kolejny krok. Weź krótką przerwę i zacznij oddychać. Oddech to życie, dar dany od Boga!

ODDECH:

● O: Obserwuj, swoje ciało i oddech.

● D: Dostrzeż kim jesteś w Chrystusie.

● D: Dialog z Panem w pokorze.

● E: Eksploruj i zastosuj to, co On mówi.

● C: Czytaj Słowo Boże.

● H: Help – Pomóż innym!

Po tych kilku minutach zawsze jestem gotowa na kolejny krok.

Zrozumiałam, że aby rozpocząć nowy nawyk lub zmienić niepożądany nawyk, muszę zmienić rutynę. Jak to zrobić w najprostszy sposób? 

1. Zidentyfikuj rutynę.

Chcesz ograniczyć podjadanie? Zacząć regularnie ćwiczyć? A może przestać palić papierosy? Pierwszym krokiem jest określenie rutyny, którą chcesz zmienić. Następnie możesz zacząć eksperymentować z różnymi, ale równie satysfakcjonującymi nagrodami.

2. Zidentyfikuj nagrodę.

Identyfikacja nagrody jest łatwa – ciasteczka, rozrywka, relaks – trudniejsze jest zidentyfikowanie stojącym za nią pragnieniem.

Przykład: Jeśli chcesz zmienić swoje nawyki związane z przekąskami, musisz zastanowić się, dlaczego ciągle sięgasz po to pudełko ciasteczek.

3. Zidentyfikuj wskazówkę.

Co wyzwala twoje pragnienie? I czy istnieje lepszy, bardziej pozytywny sposób na nagrodzenie tego?

Według badaczy prawie wszystkie wskazówki można podzielić na pięć kategorii:

  • Lokalizacja
  • Czas
  • Stan emocjonalny
  • Inni ludzie
  • Bezpośrednio poprzedzające działanie.

Na przykład może się okazać, że chęć zjedzenia przekąski pojawia się zwykle około godziny 15:00, gdy czujesz się zmęczony w pracy.

4. Zmień rutynę.

Teraz gdy już zidentyfikowałeś wskazówkę i nagrodę, możesz zacząć zmieniać rutynę. 

Jeśli chodzi o przykład z przekąskami, możesz dowiedzieć się, że po wypróbowaniu różnych nagród w rzeczywistości pragniesz zastrzyku energii – a nie ciastek.

Dzięki eksperymentom możesz również odkryć, że orzeźwiający 10-minutowy spacer pomógł zwiększyć poziom energii.

Jednym z najprostszych sposobów na osiągnięcie tego jest użycie frazy „jeśli to….”. 

Przykład:  „Jeśli poczuję się zmęczony o 15:00, wyjdę na zewnątrz i będę chodzić przez 10 minut”. Ta intencja zmieni twoją rutynę, dając ci nową – i korzystniejszą – nagrodę za twój sygnał.

Aby osiągnąć sukces musisz pamiętać o tym aby się nie poddać. Powtarzanie tej czynności doprowadzi cię do osiągnięcia celu. 

Przełamywanie złych nawyków zaczyna się od zrozumienia, jak działają nawyki. Kiedy to robisz, zmieniasz złe nawyki w dobre nawyki lub wdrażasz nowe.

Ale jakkolwiek ekscytujące może być rozpoczęcie nowej zmiany, cierpliwość jest niezbędna.  Każdy nawyk jest wyjątkowy, a niektóre nawyki mogą wymagać więcej czasu, aby się w pełni rozwinęły niż inne. 

Większość ludzi bierze zmianie nawyków na własne barki ale jak już zapewne wiesz zmiana nawyków to nie taka prosta sprawa,  dlatego warto skorzystać z pomocy innych. Jeśli masz możliwość skorzystania z pomocy coacha, znajomego, nauczyciela, lub członka rodziny nie wahaj się  i poproś o pomoc. Jest to bardzo ważne aby mieć kogoś kto będzie ci pomagał utrzymać dyscyplinę i nie poddawać się, szczególnie na samym początku tego procesu.

 Pamiętaj każdy z nas zmaga się z aplikacja zdrowych nawyków.  

Najważniejsze to być konsekwentnym i pozytywnym. 

Powtarzaj pętlę dobrego nawyku i chodź w obecności Bożej! 

Natalia Zahajkiewicz – The Coach Natalia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone gwiazdką.