Korzyści terapii i coachingu online - Fideratio - blog
blank
Korzyści terapii i coachingu online

Czym jest psychoterapia online?

 • Psychoterapia online to nowoczesna i elastyczna forma pomocy prowadzona w sposób zdalny za pomocą środków komunikacji elektronicznej (telefon, Skype, Messenger, WhatsApp, ZOOM i inne) w odróżnieniu do tradycyjnej, prowadzonej w kontakcie bezpośrednim.
 • Jakkolwiek sesje coachingu online należą już do standardów to psychoterapia online jest relatywnie nowym sposobem prowadzenia spotkań.
 • Nie czekaj, aż Twoje problemy lub wyzwania eskalują i zabraknie Ci energii, żeby sięgnąć po wsparcie.
 • Nasz zespół profesjonalistów z wieloletnim doświadczeniem zadba o to, aby spotkania online odbyły się w bezpiecznej i poufnej atmosferze w poszanowaniu Twojej prywatności i zachowaniu wszelkich standardów etycznych.

Psychoterapia online jest odpowiedzią na potrzeby dzisiejszych czasów oraz genialnym a czasem jedynym rozwiązaniem, dla wielu potrzebujących, w obecnej sytuacji pandemii panującej na świecie.

Dla kogo terapia online?

Sesje online to doskonała propozycja wsparcia psychologicznego jeśli:

 • Chcesz oszczędzić swój czas i pieniądze na dojazd (parkowanie) do gabinetu specjalisty
 • Nie jesteś w stanie dotrzeć do gabinetu terapeuty z powodu braku mobilności
 • Masz małe dziecko i nie możesz zapewnić mu opieki podczas Twojej nieobecności w domu a potrzebujesz wsparcia psychologicznego
 • Jesteś często w podróży. Jeżeli Twój tryb życia sprawia, że nie pozostajesz przez dłuższy czas w jednym miejscu, podjęcie tradycyjnej psychoterapii jest niemożliwe.
  W takich przypadkach korzystanie z psychoterapii online pozwoli Ci systematycznie brać udział w sesjach niezależnie od miejsca na ziemi, w którym właśnie się znajdujesz – o ile tylko będziesz miał/a połączenie z Internetem.
 • Pochodzisz z małej miejscowości. W mniejszych miastach oraz na wsi dostęp do specjalistów-psychoterapeutów jest mocno ograniczony. Jeżeli mieszkasz w obszarze, gdzie brakuje dobrych psychoterapeutów, to idealnym rozwiązaniem może być psychoterapia online. Bez względu na Twoją lokalizację masz dostęp do najlepszych specjalistów Polsce.
 • Przebywasz za granicą. Nawet jeżeli jesteś biegły/a w obcym języku i od lat mieszkasz za granicą – o osobistych problemach zawsze Ci będzie łatwiej i wygodniej mówić w języku ojczystym.
 • Doświadczasz niepełnosprawności lub choroby.Możliwość połączenia się z terapeutą z własnego domu może zaoszczędzić niemało wysiłku związanego chociażby z transportem do gabinetu.
 • Odczuwasz dyskomfort, wstyd lub inne negatywne emocje w kontakcie osobistym. Niektóre osoby odczuwają wstyd spowodowany chodzeniem na psychoterapię (a nawet obawę, że ktoś ze znajomych zobaczy je przed gabinetem). Jeżeli takie emocje nie są Ci obce to psycholog online jest najlepszą opcją.
 • Chcesz w bezpiecznych warunkach uzyskać wsparcie psychologiczne bez narażenia swojego zdrowia w obecnym czasie pandemii panującej na świecie

Jeśli powyższe powody są dla Ciebie wystarczające to sesje online są właśnie dla Ciebie!

blank

Korzyści psychoterapii online:

Istnieje szereg badań, które wskazują, że korzyści z takiej formy terapii nie odbiegają od bezpośredniego spotkania w gabinecie a ponad to:

 • Pacjent znajduje się na doskonale sobie znanym terenie, w zaciszu własnego domu, gdzie może całkowicie się zrelaksować i lepiej otworzyć na psychoterapię
 • Dotarcie do osób, które mają utrudniony dostęp do tradycyjnego spotkania

 • Wygoda i łatwiejsze zorganizowanie sesji 

 • Anonimowość. Klienci odczuwający wstyd nie muszą się martwić, że spotkają w poczekalni osoby, które znają
 • Osoby z lękiem, zwłaszcza z lękiem społecznym, mogą mieć problem z wyjściem na tradycyjne spotkanie z psychologiem. Sesja online może być znacznie lepsza i skuteczniejsza niż przebywanie w gabinecie terapeuty, w którym pacjent może czuć się obco i mało komfortowo

 • Bezpieczeństwo kontaktu w obecnej sytuacji pandemii na Świecie

Badania na temat skuteczności pomocy psychologicznej online

Badania wskazują jasno, że nie ma różnic pomiędzy kontaktem osobistym a online jeśli chodzi o efekty terapii. Psychoterapia online jest równie skuteczna jak tradycyjna.

Poniżej zestawienie niektórych badań tego tematu:

Można więc jasno i z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że nie ma żadnych powodów do obaw: psychoterapia online jest równie skuteczna jak spotkania twarzą w twarz.

Forma spotkania (online) nie ma żadnego znaczenia dla powodzenia terapii.

Z CZYM DO PSYCHOLOGA I PSYCHOTERAPEUTY ONLINE?

Badania przeprowadzane nad skutecznością pomocy psychologicznej online wykazują, że taka forma pomocy jest skuteczna w wielu przypadkach, min. w: 

 • depresji,
 • zaburzeniach lękowych,
 • trudności w relacjach
 • wysokim poziomie lęku
 • porad wychowawczych/rodzicielskich
 • psychoterapii dzieci i młodzieży
 • edukacji psychologicznej (np. na temat rzucania nałogu palenia papierosów).
 • Coachingu
 • w wielu innych

Niektóre poważne zaburzenia psychiczne, w tym uzależnienie od substancji (np. alkoholizm), ciężka depresja (np. z wcześniejszymi myślami i próbami samobójczymi), czy schizofrenia, mogą wymagać więcej, niż może zapewnić leczenie online: najczęściej wymagają interwencji psychiatry lub pobytu na oddziale dziennym szpitala psychiatrycznego.

Kompetencje terapeuty online

Specjaliści świadczący usługi w naszym zespole starają się podejmować uzasadnione kroki w celu zapewnienia swoich kompetencji zarówno w zakresie samej terapii i coachingu jak i w przypadku wszystkich nowych i powstających dziedzin czy technologii online, w których nie istnieją jeszcze powszechnie uznawane standardy.

Stosują te same etyczne i profesjonalne standardy opieki i praktyki zawodowej, jakie są wymagane przy świadczeniu osobistych usług psychologicznych.

Poufność i bezpieczeństwo danych

Nasz zespół online dokłada wszelkich starań w celu ochrony i utrzymania poufności danych i informacji dotyczących naszych klientów.

W razie potrzeby specjaliści konsultują się z ekspertami technologicznymi w celu zwiększenia ich wiedzy na temat technologii, aby zastosować środki bezpieczeństwa w swoich praktykach, które będą chronić i utrzymywać poufność danych i informacji dotyczących ich klientów.

Dobrą praktyką jest stosowanie zabezpieczeń w postaci transmisji danych SSL oraz stosowanie uznanych i bezpiecznych narzędzi do komunikacji z klientem.

blank

Jak się umówić do specjalisty online?

Lepiej jest poświęcić czas i rzetelnie wyszukać raz odpowiedniego specjalistę, niż popełnić pochopny błąd i wrócić do punktu wyjścia lub całkowicie zniechęcić się do tej formy usług psychologicznych.

Poniżej znajdziesz szereg kwestii, które warto rozważyć, poszukując psychologa, psychoterapeutę, coacha z którym będziesz mógł zbudować relację i ulepszysz jakość swojego życia, otrzymując specjalistyczne wsparcie.

Jak wybrać specjalistę online?

Być może zastanawiasz się, na podstawie jakich kryteriów dobrać odpowiedniego dla siebie specjalistę? Poniższa lista może okazać się pomocna.

Wiedza o tym, nad czym chcesz popracować z psychologiem, psychoterapeutą, coachem.

Spróbuj zastanowić się jakie trudności, objawy lub problemy, z którymi się zmagasz, sprawiły, że chcesz skonsultować się ze specjalistą.

Specjaliści często określają na stronie obszar swojej specjalizacji, więc jeśli Twoje objawy mają podstawy na przykład lękowe, możesz chcieć terapeuty, który specjalizuje się w leczeniu właśnie ich.

Długość i częstotliwość sesji

Większość sesji terapeutycznych trwa 50 minut i odbywa się raz na tydzień. Jednak nie są to sztywne zasady – czasem sesje trwają krócej lub dłużej, są także osoby kontaktujące się z psychologiem więcej niż raz w tygodniu, a także tacy, który konsultują się tylko raz na miesiąc. Dowiedz się, w jaki sposób pracuje dany specjalista i czy Tobie ten sposób odpowiada.

Koszt terapii online

Warto, byś najpierw określił budżet, jaki możesz przeznaczyć na terapię. Dzięki temu nie będziesz marnować czasu na przeglądanie usług, z których nie będziesz w stanie skorzystać. Bądź także szczególnie uważny, jeśli znajdziesz terapeutę pracującego za stawki znacznie odbiegające w dół od średniej.

Średni koszt sesji psychologicznych online na rynku kształtuje się od 120 do 200 zł za 50-minutową sesję online.

Cennik sesji psychologicznej/psychoterapeutycznej w zespole Fideratio zaczyna się od 140 -160 zł za 50 min sesję.

Osobiste preferencje

Czasem ludzie mają osobiste preferencje co do tego, kogo chcieliby mieć za psychologa. Sprowadza się to do budowania zaufania – niektórym łatwiej na przykład otworzyć się przed osobą tej samej płci, albo w podobnym wieku.

Inni – wręcz przeciwnie, woleliby osobę przeciwnej płci i na przykład starszą. Jeżeli masz tego typu preferencje – uwzględnij je, ważne byś na wirtualnym spotkaniu czuł/a się swobodnie.

Formy komunikacji

Na rynku psychoterapia i coaching online może obejmować SMS-y, wiadomości głosowe, wideokonferencje, wymianę e-maili, a nawet korzystanie z dedykowanych aplikacji.

W zespole Fideratio przyjęliśmy formę videokonferencji, która jest naszym zdaniem najbardziej zbliżoną formą do tradycyjnego bezpośredniego kontaktu.

Zastanów się, jaka opcja będzie dla Ciebie najwygodniejsza i najlepsza, gdyż jesteśmy otwarci i elastyczni, aby obrać formę, ktra będzie dla Ciebie najbardziej komfortowa.

Zrób pierwszy krok

Spróbuj umówić się na pierwszą wstępną konsultację.

Przed oficjalnym rozpoczęciem regularnej psychoterapii rozważ rozmowę z terapeutą przez telefon lub Internet, albo skorzystaj z pojedynczej sesji – wstępnej konsultacji psychologicznej, aby po prostu poznać psychologa lub psychoterapeutę

To okazja, żeby sprawdzić czy odpowiada Ci ośrodek lub taka forma komunikacji z psychologiem.

A co jeśli specjalista mi nie odpowiada?

Może zdarzyć się tak, że czasem, nawet jeśli specjalista ma odpowiednie kwalifikacje, po prostu nie dogaduje się odpowiednio z danym klientem.

Jeżeli taka sytuacja Ci się przytrafi i poczujesz, że „coś jest nie tak” – nie martw się, po prostu szukaj dalej. Relacja terapeutyczna to często kwestia “chemii” międzyludzkiej, która zwyczajnie może nie zadziałać.

blank

Jak przygotować się do psychoterapii/coachingu online?

Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu możesz sprawić, że sesja online przebiegnie spokojnie. Oto kilka ważnych kroków:

1.Przed pierwszą sesją:

Zarezerwuj 10-20 min, aby przejrzeć instrukcję od specjalisty dotyczące dostępu do połączenia video, jeśli wybrany komunikator jest dla Ciebie nowością.Przetestuj go i uepwnij się, że działa przed rozpoczęciem sesji.

2. Zminimalizuj rozpraszanie uwagi:

Wybierz spokojne otoczenie, wolne od rzeczy i dźwięków, które mogą Cię rozpraszać. Poinformuj członków rodziny i współlokatorów, że będziesz mieć prywatne połączenie. Poproś ich o wyłączenie muzyki i telewizji, aby ci to nie przeszkadzało.

3. Bądź przygotowany:

Dokładnie sprawdź połączenie internetowe. Upewnij się, że urządzenie jest naładowane i/lub ładowarka znajduje się w pobliżu. Polecamy skorzystanie ze słuchawek w celu uzyskania lepszej jakości dźwięku, ale nie są one wymagane. Jeśli planujesz używać słuchawek sprawdź wcześniej czy mikrofon i słuchawki działają. I czy są dopasowane do urządzenia, którego planujesz używać.

4. Zoptymalizuj połączenie:

Ustaw komputer na płaskiej powierzchni. To wyeliminuje wstrząsy na wideo. Upewnij się, że twoja twarz jest całkowicie widoczna w kadrze. Najlepszym rozwiązaniem jest komputer. Używając telefonu bądź tableta ustabilizuj obraz. Nie zabieraj sprzętów na spacer.

5. Zachowaj spokój:

Problemy techniczne niezależne od nas są normalne, gdy wszyscy dostosowują się do nowej sytuacji. W razie awarii miej pod ręką telefon, aby móc wspólne rozwiązać problem lub w tej formie dokończyć sesję, jeśli komunikator nie zadziała.

6. Ułóż się wygodnie:

Usiądź z ulubionym kocem, filiżanką ciepłej herbaty, chusteczkami w razie potrzeby i swoim zwierzakiem (jeśli jest przyjazny i spokojny). Jeśli Twój zwierzak jest intensywny, pomyśl, jak na ten czas zadbać o swoją przestrzeń.

7. Połącz się i normalnie:

Patrz w oczy terapeuty, a nie w kamerę lub własną twarz. Traktuj to jak zwykłą sesję! Możesz być zaskoczony, gdy uświadomisz sobie, że sesje wideo są tak samo osobiste i bezpieczne, jak te standardowe i zupełnie zapomniałeś w trakcie, że była to sesja online.

​​​Jak zapisać się na psychoterapię i coaching online krok po kroku

 • Zapisz się na sesję korzystając z kalendarza rezerwacji online lub pod nr tel. + 795 588 427. Ustal dogodny termin sesji.
 • Ceny naszych usług kształtują się następująco:
  • 140 -160zł  (konsultacja psychologiczna – 50 minut)
  • 140 zł  ( sesja indywidualna Terapii TSR – 50 minut)
  • 130 -150 zl (psychoterapia indywidualna -50 min)
  • 150 zł  (psychoterapia dzieci (od 10 r. ż) i młodzieży -50 min)
  • 150 zł  (porada wychowawcza/konsultacja rodzicielska -50-60 min)
  • 180-270 zł  (sesja psychoterapii par i małżeństw – 60-90 minut)
  • 250 zł (konsultacja z doktor psychiatrą specjalistą II stopnia -30 min)
 • 200 zł Coaching Indywidualny (Life coaching) 50 – 60 min
 • 200 zł Coaching Zawodowy i Biznesowy (Career & Business Coaching)

50 – 60min

 • 200 zł Coaching Wypalenia Zawodowego (Career Burnout Coaching)

50 – 60 min

 • 200 zł Coaching Nastolatków i Młodzieży (Teen Coaching) 50 – 60 min

 • 200 zł Coaching Przemiany Kobiecej (Female Transformation Coaching) 50-60 min
 • 200 zł Coaching Chrześcijański 50 – 60 min
 • 200 zł Coaching Kaznodziejski 50 – 60 min

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone gwiazdką.